Marián Kéry: Výsmech z Belgicka nesmie byť bodkou za neobjasnenou smrťou Jozefa Chovanca 

Fb_img_1723317744531.jpg
Ilustračný obrázok: FB Marián Kéry

Marián Kéry, predseda Zahraničného výboru a poslanec NR SR, reaguje na rozhodnutie súdu: Výsmech z Belgicka nesmie byť bodkou za neobjasnenou smrťou Jozefa Chovanca 

Ten príbeh otriasol pred 6 rokmi celým Slovenskom. Vo februári 2018 zomrel po zásahu v policajnej cele na letisku Charleroi slovenský občan, vtedy 38-ročný Jozef Chovanec. Belgická polícia ho zadržala v lietadle smerujúcom na Slovensko.

Pred pár dňami zaznel z Belgicka dlhoočakávaný verdikt súdu. A ten je šokujúci. Belgický súd vyniesol rozsudok, podľa ktorého nenesie za smrť slovenského občana Jozefa Chovanca nikto trestnoprávnu zodpovednosť. Podľa verdiktu išlo o poľutovaniahodný súbeh tragických okolností…

Neskutočne nespravodlivé, až cynické rozhodnutie belgického súdu, voči ktorému sa verím odvolá nielen Slovenská republika tak, ako avizoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár. Podľa medializovaných informácií sú tiež advokáti rodiny ochotní posunúť prípad Jozefa Chovanca aj na Európsky súd pre ľudské práva.

Súhlasím so slovami nášho ministra Juraja Blanára, že išlo o tragickú udalosť. Ale v tomto prípade sa život slovenského občana skončil za doposiaľ neobjasnených okolností, v čase, keď ho mali belgickí policajti chrániť!

Podľa svedka Romana Behúla, ktorý v danom čase sedel v rovnakom lietadle, ako Jozef Chovanec, a ktorý pre slovenské médiá vylúčil Chovancovo agresívne správanie na palube lietadla, mali veľký, ak nie zásadný podiel viny na smrti Slováka na letisku práve belgickí policajti. Tí, ktorí sa podľa Behúla správali k Jozefovi Chovancovi ako k teroristovi.

Istý čas boli v cele siedmi, dve policajtky sa smiali a jedna dokonca hajlovala. Kľačali na ňom sedemnásť minút. Ku koncu sa muž začal vzpierať, ale to už bolo zrejme len vypätie posledných síl z nedostatku kyslíka počas dusenia a umierania,“ zhodnotil ešte v roku 2020 pre Pravdu to, čo uvidel na necenzurovanom a nezostrihanom videozázname zo zákroku v Chovancovej cele lekár a skúsený záchranár Viliam Dobiáš. Slovák Jozef Chovanec mal mať počas incidentu tvár zakrytú dekou…

Je zarážajúce, že belgické úrady nemali záujem, aby sa spomínaný svedok Roman Behúl zúčastnil rekonštrukcie v Belgicku a sudkyňa ho ako svedka vyškrtla zo zoznamu svedkov. Vie si niekto predstaviť, čo by sa dialo u nás, keby podobné excesy stvárali voči belgickému občanovi slovenskí policajti v Bratislave a ten Belgičan by následne zomrel? Protesty proti vláde Roberta Fica, výzvy na demisiu a útoky v liberálnych médiách, spojené s vynášaním rozsudkov. Belgičania by to tiež určite nenechali len tak, boli by tu výzvy belgickej vlády a politikov na plné vyšetrenie incidentu. Z úrovne EK by sme okamžite počuli kritiku právneho štátu…

Už v lete 2021 som z pozície predsedu Zahraničného výboru NR SR inicioval predvolanie veľvyslanca Belgického kráľovstva Ghislain J. M. D’hoopa na rokovanie nášho výboru, aby nám vysvetlil, prečo sa táto brutálna smrť Jozefa Chovanca veľmi zdĺhavo vyšetruje a prečo doteraz nebol nikto obvinený.

Slová pána veľvyslanca, prednesené na výbore, boli veľmi diplomatické a viackrát skonštatoval, že vec je v štádiu vyšetrovania. Viacerí z prítomných členov výboru sme nadobudli pocit, akoby v Belgicku nebol úprimný záujem na dôkladnom a nezávislom vyšetrení celého prípadu.

Zároveň som veľvyslanca upozornil, že v prípade, že vinníci nebudú prísne potrestaní, budeme mať na Slovensku pocit, že Slováci sú v Európskej únii braní ako občania druhej kategórie. Ale zdá sa, že moje slová nepadli na úrodnú pôdu.

Nie, spomínané kontroverzné rozhodnutie belgického súdu sa nesmie stať koncom celého prípadu. Slovensko musí urobiť všetko pre to, aby bolo spravodlivosti učinené zadosť. Život Jozefovi Chovancovi, žiaľ, už nevráti nič. Ale musíme konať preto, aby sa v budúcnosti neopakovali podobné prípady. Slovenskí občania sa nikde nesmú cítiť ako občania druhej kategórie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom