Loretta Pinke, kandidátka do europarlamentu za stranu HLAS-SD, poskytla rozhovor pre portál Hlavné správy. Loretta vyštudovala business manažment, študovala na Slovensku aj v zahraničí.
Aktuálne pracuje na Úrade vlády ako hovorkyňa podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku. Prácu hodnotí ako veľmi zaujímavú. Prichádza do kontaktu aj s ľuďmi z regiónov, aj s finančnými prostriedkami, ktoré dostávame z EÚ – je to veľmi rôznorodá práca. Takisto je v kontakte aj s inými ministerstvami.
Na otázku, ako sa dá viac financií dostať do regiónov, porozprávala o pláne obnovy a ako bol nesprávne nastavený za minulej vlády. Aj z tohto dôvodu je potrebný kontakt s ľuďmi z regiónov, aby sa dali lepšie nastaviť podmienky a dostať financie tam, kde sú potrebné.
Hovorila o mladých ľuďoch – čo je potrebné urobiť, aby tu ostali a neodchádzali do zahraničia. Je dôležité vnímať potreby ľudí nielen vo veľkých mestách, ale v každom regióne Slovenska. Skúsenosti, ktoré získala v zahraničí, sa snaží preniesť na naše podmienky, aby sa zlepšili podmienky života všetkých ľudí.
Pri otázke o migrácii uviedla, že je potrebné riešiť problémy tam, kde vznikajú, je treba nájsť príčiny migrácie a problémy riešiť v zárodku a snažiť sa zlepšiť podmienky tak, aby utekať nemuseli.
Riešiť treba samozrejme aj vonkajšie hranice. My musíme vedieť kto a odkiaľ prichádza, ako sa volá atď. Je dôležité nastaviť mechanizmus, aby sme zistili pôvod ľudí, ktorí migrujú, v opačnom prípade sme v ohrození aj my Európania.
Správa o atentáte na predsedu vlády Lorettu zastihla v práci. Z celej tej situácie je veľmi znepokojená. Je tu určitá časť národa, ktorá sa nedokáže zmieriť s výsledkami demokratických volieb. Spoločnosť je polarizovaná aj vďaka politickej kultúre, ktorú tu priniesla bývalá vláda. Nenávisť v spoločnosti je obrovská a bohužiaľ to vyústilo do atentátu na predsedu vlády.
Podľa nej nás má atentát naučiť, ako si sami sebe nastaviť vlastné zrkadlo. Víta iniciatívu Zuzany Čaputovej a Petra Pellegriniho, ktorí spoločne vystúpili a snažili sa upokojiť situáciu v spoločnosti. Správne bolo aj zvolanie okrúhleho stola, ale asi ešte nedospel čas na takéto riešenie.
Medzi faktory, ktoré prispievajú k polarizácii spoločnosti je aj informovanosť niektorých médií. Svojimi výrokmi naďalej „rozpútavajú“ vášne v spoločnosti. Novinári musia byť objektívni, férovo rovnovážne informovať o tom, čo sa deje v krajine – aj z jednej aj z druhej strany.
Zo strany opozície boli niektoré zmeny, ktoré sa snaží presadiť súčasná vláda, využité na politický boj na vyburcovanie emócií. Spomenula napríklad zmeny v RTVS, ale aj situáciu v súkromnej televízii Markíza.
Vyjadrila sa aj k zmenám v strane HLAS-SD. Novým predsedom sa v sobotu 01.06. na pracovnom sneme v Košiciach stal Matúš Šutaj Eštok. Podľa nej je dobrý manažér, ktorý bude pokračovať v hodnotách tak, ako ich má strana nastavené.
Iniciatívu SNS ohľadom zrušenia anonymity na sociálnych sieťach víta. Je dôležité, aby sa hrdinovia za klávesami dali čo najskôr detekovať. Uviedla, že dostáva tiež správy plné vulgarizmov a nenávisti. Takisto je to veľmi dôležité aj z dôvodu ochrany detí, aby sa dalo predísť obsahu, ku ktorému by sa na internete mohli dostať.
Uviedla, že kultúra na sociálnych sieťach je v suteréne. Ľudia si píšu čo sa im zachce, ale neuvedomujú si následky svojho konania.
Vyjadrila sa aj k navrhovanému zákonu o mimovládnych organizáciách. Finálne znenie je samozrejme predmetom diskusie. Podľa nej je však dôležité vedieť odkiaľ dostávajú financie, aby sme vedeli, aké záujmové skupiny alebo krajiny tu robia rôzne aktivity, ktoré ovplyvňujú situáciu v krajine.
V ďalšej časti rozhovoru sa venovali Európskej Únii. Je potrebné zachovať právo veta hlavne pre malé krajiny, aby sa nehlasovalo o nás bez nás. V EÚ je potrebné poukazovať, kde sú rozdiely, čo nefunguje a na tom pracovať.
Venuje sa aj téme dvojitej kvality potravín. Sama si urobila prieskum a zistenie bolo pre ňu šokujúce, že vôbec existuje v rámci členských krajín EÚ dvojitá kvalita potravín. V závere rozhovoru sa vyjadrila aj ku Green Dealu. Je to dobrá myšlienka, ale nesmie byť na úkor ľudí.
Čo sa týka Ukrajiny uviedla, že je potrebné začať čo najskôr hovoriť o mieri a nastaviť aj zo strany Európskej Únie podmienky na vyjednávanie o mieri.
Hlavnou témou v EÚ bude pre ňu riešenie uplatnenia sa mladých ľudí po vysokej škole. Veľa vysokoškolákov po ukončení štúdia nemajú adekvátny spôsob uplatnenia sa a aj to je dôvod, prečo odchádzajú do zahraničia. Treba začať investovať do vedy a výskumu.
Zdroj a celý rozhovor na: https://www.hlavnespravy.sk/priama-linka-loretta-pinke-rtvs-je-len-politickou-temou-opozicie-na-burcovanie-spolocnosti/3512890