Katarína Roth Neveďalová o novinárskej etike

Fb_img_1716901309770.jpg
Ilustračné foto: z piatkovej diskusie pre AmCham Slovakia/FB Katarína Roth Neveďalová

Eurospolankyňa Katarína Roth Neveďalová v súvislosti s aktuálnou situáciou ohľadom TV Markíza, ale aj celkovo médií, pripomenula novinársku etiku:

Novinár má byť pozorovateľom a nie aktérom zmien. Má poskytovať nestranné a maximálne objektivne informácie a snažiť sa neposudzovať. Rozhodnúť sa má čitateľ, či divák, novinár nemá určovať, čo je správne. Takto nás to učili. Keď som mediálnu vedu študovala. A učili ma naozaj veľké novinárske osobnosti, ktoré si dodnes vážim.

Bohužiaľ, dnes vidíme pravý opak. Mediálne “osobnosti”, ktoré uverili volaniu zopár pomýlencov nám majú snahu určovať, čo si máme myslieť.

V diskusných reláciach určuje pravdu moderátor a zhadzuje diskutujúcich podľa toho, čo sa mu hodí.

Je ťažké nájsť na niektorých portáloch objektívne informácie a odlíšiť skutočnú správu od komenára nejakého redaktora, ešte ťažšie. Dokonca sa nám množia hodnotiace monológy moderátorov politických diskusií. Až takáto sloboda slova u nás funguje.

A teraz z inej strany.
Kedysi som pracovala aj vo výrobe vo fabrike, tak ako aj moji rodičia. A kto aspoň raz v živote robil aj obyčajnú robotu, kde nebol šéfom vie, že nemôžete šéfovi vynadať a čakať, že si nechá poskakať po hlave a ešte vám aj pridá. Neviem, čo pán moderátor čakal, že sa stane. Že súkromný majiteľ firmy, pre ktorú pracuje sa zľakne ?

Uvidíme, čo sa bude diať.
Rešpektujem, že zamestnanci televízií zrazu objavili čaro odborov a zrazu im nevadia ľavicové výstrelky. A že to, z čoho sa vysmievali im naraz prišlo vhod. Majú však na to právo a my vždy musíme kolektivne vyjednavanie obhajovať a podporovať.

Zaujímavé však je, že v dobe, keď hovoríme o potrebe upokojovania situácie, profesionálnej etike a očiste verejného priestoru, tí, ktorí ho tiež zanášalo svojou neobjektívkosťou a určovaním správneho názoru, presne tí stoja opäť prví na barikáde a prilievajú oheň.

A povedzme si pravdu, v tejto konkrétnej televízii sa očista chystala už dávno, lebo to bolo neúnosné. Celá situácia je výsledkom procesu. A kto sme my, aby sme súkromnemu podnikateľovi určovali, koho má a nemá zamestnávať …

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom