J. Blanár a R. Kaliňák na spoločnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné vzťahy

Fb_img_1713898763295.jpg
Ilustračný obrázok: FB Ministerstvo obrany SR

SPOLOČNÉ ZASADNUTIE RADY EÚ PRE ZAHRANIČNÉ VZŤAHY

Minister obrany Robert Kaliňák sa spoločne s ministrom zahraničných vecí Juraj Blanár zúčastnil v Luxemburgu rokovania Rady EÚ pre zahraničné vzťahy (FAC). Kľúčové témy rokovaní boli aktuálna bezpečnostná situácia na Ukrajine, ako aj obranná pripravenosť a aktuálne iniciatívy na podporu obranného priemyslu EÚ.

K rokovaniu sa prostredníctvom videohovoru pripojili aj ukrajinský minister obrany Rustem Umerov a šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba. Svojich rezortných kolegov z členských štátov EÚ informovali o aktuálnej situácii na bojisku i požiadavkách na posilnenie materiálnej pomoci v oblastiach, v ktorých má Ukrajina pretrvávajúce nedostatky.

Minister Kaliňák v tejto súvislosti apeloval na potrebu zastavenia paľby a vyjednania prímeria, na základe ktorého by sa mohli začať diplomatické rokovania. Dodal, že vláda SR kladie dôraz na dodržiavanie medzinárodného práva a odsudzuje každú formu agresie.

Šéf slovenského rezortu obrany zdôraznil, že slovenská strana si plne uvedomuje kritickú situáciu na Ukrajine a zároveň naďalej hľadá praktické prístupy k poskytovaniu nesmrtiacej pomoci, a to predovšetkým v oblasti odmínovania a humanitárnej či civilnej pomoci.

Ministri sa tiež venovali otázke prehlbovania humanitárnej krízy v Sudáne či zhoršujúcej sa situácii na Blízkom východe, kde v dôsledku nárastu eskalácie medzi Izraelom a Iránom dochádza k narušeniu geopolitickej rovnováhy v regióne.

Fb_img_1713898766699.jpg

Fb_img_1713898770039.jpg
Fb_img_1713898772946.jpg

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom