Igor Melicher: MIG-y išli na Ukrajinu neoprávnene! Pripravujem právne kroky

Gridart_20240611_131729027.jpg
Ilustračný obrázok: FB J. Naď, I. Melicher/koláž DJ

Róbert Dobrovodský, verejný ochranca práv, dnes v stanovisku informoval, že Ministerstvu obrany sa nepodarilo nájsť analýzu vo veci darovania stíhačiek na Ukrajinu:

„Dňa 22.11.2023 som informoval verejnosť o porušení podávateľovho práva na informácie podľa čl. 26 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky tým, že mu Ministerstvo obrany Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“) nesprístupnilo právnu analýzu zo dňa 14.03.2023 o možnosti darovania prúdových stíhacích lietadiel Mikojan-Gurevič (Mig-29) vojensky napadnutej Ukrajine.

Ministerstvo túto analýzu na základe žiadosti o sprístupnenie informácií podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám nesprístupnilo, a to ani v odvolacom konaní.

Právo na informácie považujem za jedno z najdôležitejších politických práv obyvateľov Slovenska, a to obzvlášť v tak spoločensky sledovaných prípadoch, akým bolo darovanie migov na Ukrajinu. Aj preto som odporučil rezortu obrany prijať opatrenia v podobe preškolenia zamestnancov v oblasti práva na prístup k informáciám a navrhol som, aby ministerstvo rozhodnutie zrušilo a podávateľovi analýzu sprístupnilo.

Ministerstvo mi nedávno oznámilo, že sa snažilo vyhovieť navrhnutému opatreniu a analýzu nájsť. Skonštatovalo však, že ministerstvo, a ani jedna z jeho organizačných zložiek, danou analýzou nedisponujú. Rovnako uviedlo, že analýza nie je ani zachytená v jeho databázach v žiadnej podobe.“

Zdroj: https://vop.gov.sk/ministerstvu-obrany-sa-nepodarilo-najst-analyzu-vo-veci-darovania-stihaciek-mig-29-ukrajine-preto-pripad-uzatvaram/

Na túto správu zareagoval Igor Melicher, štátny tajomník Ministerstva obrany SR. Informoval, že voči postupu bývalého ministra obrany Jaroslava Naďa pri darovaní stíhačiek na Ukrajinu pripravuje právne kroky:

„Pravda vyšla na svetlo. Dnes to potvrdil vo svojej správe aj verejný ochranca práv pán Dobrovodský. Odborná analýza, ktorou si bývalý minister obrany J. Naď ospravedlňoval darovanie stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu jednoznačne neexistuje.

Ústava vláde v demisii zakazuje robiť zásadné kroky v zahraničnej politike a odoslanie stíhačiek za viac ako 500 miliónov eur takýmto krokom určite je. Dnes sa preukázalo, že neexistuje oficiálny úradný materiál ministerstva obrany, ktorý by oprávňoval bývalého ministra vykonať takýto krok.

Ako verejný funkcionár som povinný vykonať nápravu vo veciach, v ktorých sa pochybilo a toto je jedna z nich. Práve preto pripravujem právne kroky, o ktorých vás budem už onedlho informovať.“

Zdroj: https://www.facebook.com/share/v/QE9FpTyzJE8hXWvB/

Vyjadrenie štátneho tajomníka Ministerstva obrany:

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom